Седам најчешћих правописних грешака

Седам најчешћих правописних грешака

28.01.2024.

Језичке недоумице су део свакодневне комуникације скоро свакога од нас, поготово у писаној форми. Српски вуковски правопис на нивоу ријечи је фонемски, тачније речено заснива се на начелу: пиши као што говориш, међутим то правило није увек оствариво. Па се често људи поистовећују са овом максимом што је у старту погрешно. Други изговор који чујемо је да се у нашем језику стално нешто мења и да је раније било друкчије. То, такође, није тачно. Наравно да је језик живи организам и да се правопис мења, али то нису велике промене и не дешавају се тако често. Права истина лежи у чињеници да смо у посљедње вријеме језик запоставили, те да га не његујемо толико. Зато смо се ми одлучили да допринесемо језичкој култури кроз подизање свести о правилном писању. У серији текстова доносимо најчешће грешке које се праве у језику:

Да ли или дали

Једна од најчешћих грешака везује се за упитну речцу ли, која непрестано буни наше говорнике. Упитна речца ли пише се одвојено: да ли, је ли, ако ли, где ли. У разговорном стилу одвојено се пише и узречица: је ли; у множини се употребљава редуковани облик јелте. Уколико скраћујемо упитну речцу, онда иза л долази апостроф (да л'):

Да ли си купио књигу? Јеси ли донео оловке? Да л' си икада мене волела?

Самном или са мном

Са мном се увек пише одвојено. Предлог са испред личне заменице ја у инструменталу пише се одвојено: Хоћеш ли са мном у биоскоп­?

Офтамолог или офталмолог

У разговорном стилу, неретко чујемо офтамолог и то не само у разговору, него је често написано и у неким ординацијама и домовима здравља. Офталмолог (грч. phthalmos-око) означава очног доктора.

Еспресо или експресо

Еспресо је реч италијанског поријекла и означава напитак прављен од кафе. Једна је од честих грешака која пара уши конобарима, зато пажљиво следећи пут кафенишите еспресо.

У реду или уреду

Спојено писање дозвољено је једино у дативу и локативу именице уред (канцеларија). Уколико желимо да кажемо да је све како треба, да је све добро, да смо сагласни са нечим, написаћемо – у реду, растављено: У реду, договорићемо се сутра.

Мајица или мајца

Правилно је мајица. Сонант ј је врло нестабилан глас и у неким положајима речи се не чује добро. По правилу када се ј нађе у комбинацији а-и онда се не пише, уколико није део основе или део наставка.  У речи мајица део је основе и ту се задржава сонант ј: Обуци плаву мајицу.

Застално или за стално

Најчешће грешке у писању тичу се састављеног и растављеног писања. Једна од најчешћих грешака тиче прилога застално који се пише састављено. Па тако када добијемо посао на неодређено, онда смо запослени застално.

Иво Андрић је рекао: ,,Језик је жива снага са којом је везана не само култура него и само постојање једног народа“. Чиме год да се бавите, запамтите, језик је средство којим се служите и то је ваше огледало. Зато пажљиво негујте језик и не схватајте га олако.