Синоними

Шта су синоними ?

Синоними су речи различитог гласовног састава, а блиског или истог значења и то је лексичка синонимија или синонимија речи. Ако две речи имају различит гласовни састав, а потпуно исто значење, онда су те речи потпуни синоними или истозначнице, такве речи су нпр. хлеб – крух; позориште – театар; извор – врело; ђак – ученик; У српском језику (потпуних) правих синонима готово да и нема.

Много је више речи које имају различит гласовни састав, а блиско или сродно значење. То су непотпуни (делимични) синоними или блискозначнице, као што су: врућ – топао; галамити – викати; трчати – јурити и сл. Однос међу речима које се сматрају синонима, међутим, одликује се тиме што у пару, или у низу, синонимних речи ниједна од њих целокупним својим значењем није потупуно једнака са другом речју у датоме пару или низу.

Делимична различитост у значењу двају синонима долази из стилских разлога. Наиме, зависно од тога о којем функционалном стилу је реч, говорник ће изабрати реч у синонимским низовима. Тако је нпр, вероватније да ће се у језику књижевног дела наћи и речи ватра и огањ, а док у неутралном говору чућемо само ватра. Речи у синонимском пару, или низу, означавају често исти појам виђен са различите тачке гледишта. На пример: подозрив је придев са значењем ,,који изазива сумњу, сумњив“ и у томе је једанак са придевом сумњив ,,који изазива сумњу, сумњив“, али придев сумњив има и значење ,,непоуздан“ и лош (Купили смо сумњиву робу).